Vishay/BCcomponents SFR25H0001604FR500
SFR25H0001604FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001604FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.6M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001604FR500.pdf
Availability of SFR25H0001604FR500
QUANTITY
SFR25H0001604FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001604FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001604FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001604FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001604FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001604FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001604FR500
RES 7.87K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC DVR 100MBPS RS485 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.75W TH datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 48VQFN datasheet.pdf
CAP PMI T3 1/4 MINI BAYO GRN datasheet.pdf
CAP CER 0.68UF 250V X5R 2220 datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 354MA 1.6 OHM SMD datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 20DB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 8W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf