Vishay/BCcomponents SFR25H0001742FR500
SFR25H0001742FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001742FR500
Brief Description
RES 17.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001742FR500.pdf
Availability of SFR25H0001742FR500
QUANTITY
SFR25H0001742FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001742FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001742FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001742FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001742FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001742FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001742FR500
RES SMD 44.2OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 60A 10-POLARPAK datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT PCB datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf