Vishay/BCcomponents SFR25H0001802JR500
SFR25H0001802JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0001802JR500
Brief Description
RES 18K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0001802JR500.pdf
Availability of SFR25H0001802JR500
QUANTITY
SFR25H0001802JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0001802JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0001802JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0001802JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0001802JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0001802JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0001802JR500
RES ARRAY 7 RES 1.2K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 400MHZ 672TBGA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250A DO205AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 12A 125V datasheet.pdf
RES SMD 198 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf