Vishay/BCcomponents SFR25H0002051FR500
SFR25H0002051FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002051FR500
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002051FR500.pdf
Availability of SFR25H0002051FR500
QUANTITY
SFR25H0002051FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002051FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002051FR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002051FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002051FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002051FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002051FR500
CONN RCPT 18POS .100" T/H DUAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 15.5-20 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 35W TO263 datasheet.pdf
RES 1.38M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/2 BK 10 6"PC datasheet.pdf
FIXED IND 62UH 92MA 6.7 OHM TH datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
A-P STIFT+SPLICE datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1% 1/3W 0603 datasheet.pdf