Vishay/BCcomponents SFR25H0002207JR500
SFR25H0002207JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002207JR500
Brief Description
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002207JR500.pdf
Availability of SFR25H0002207JR500
QUANTITY
SFR25H0002207JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002207JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002207JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.22
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002207JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002207JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002207JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002207JR500
IC DRIVER MOSF QUAD 1.2A 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 590 OHM 1% AXL datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
RES 20 OHM 20W 1% TO126 datasheet.pdf
RES 162K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 25A 2.57 MOHM datasheet.pdf
RES 1.01K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf