Vishay/BCcomponents SFR25H0002263FA500
SFR25H0002263FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002263FA500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002263FA500.pdf
Availability of SFR25H0002263FA500
QUANTITY
SFR25H0002263FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002263FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002263FA500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002263FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002263FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002263FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0002263FA500
TUBE PVC 12AWG 300V BLK (2.26MM) datasheet.pdf
DEKAFIX GW 5 MARKED 60 50/CD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
RECT BRIDGE 3PH 82A 800V V1-A datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V S2H 0402 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 47K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 25POS .050 THRUHL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP FILM 30UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf