Vishay/BCcomponents SFR25H0002670FR500
SFR25H0002670FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0002670FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0002670FR500.pdf
Availability of SFR25H0002670FR500
QUANTITY
SFR25H0002670FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0002670FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0002670FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0002670FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0002670FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0002670FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0002670FR500
IC REG LDO 2V 50MA 3HSIP datasheet.pdf
IC MIXER 50-280MHZ DWN 16TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 8WSON datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf