Vishay/BCcomponents SFR25H0003001JR500
SFR25H0003001JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0003001JR500
Brief Description
RES 3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0003001JR500.pdf
Availability of SFR25H0003001JR500
QUANTITY
SFR25H0003001JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0003001JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0003001JR500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0003001JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0003001JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0003001JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0003001JR500
IC OPAMP CURR SENSE 1.4MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 1.15K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
CT REC HSG 3P CRIMP TYPE BLUE datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V Y5T RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/5W 1506 datasheet.pdf