Vishay/BCcomponents SFR25H0005601JR500
SFR25H0005601JR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0005601JR500
Brief Description
RES 5.6K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0005601JR500.pdf
Availability of SFR25H0005601JR500
QUANTITY
SFR25H0005601JR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0005601JR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0005601JR500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0005601JR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0005601JR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0005601JR500 Details Description
Related parts for SFR25H0005601JR500
IC DAC 12BIT DL MULT 24-DIP datasheet.pdf
METER SOUND CALIBRATOR datasheet.pdf
KP01 POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
TOOLING WASHER datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 900MA 90 MOHM datasheet.pdf
2.5G DWDM TOSA 200KM datasheet.pdf
PV75L18-8S datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf