Vishay/BCcomponents SFR25H0007502FR500
SFR25H0007502FR500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007502FR500
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 75K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007502FR500.pdf
Availability of SFR25H0007502FR500
QUANTITY
SFR25H0007502FR500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007502FR500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007502FR500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesSFR25H
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007502FR500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007502FR500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007502FR500 Details Description
Related parts for SFR25H0007502FR500
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 46POS datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS STR SHORT S datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE DVR 16-SOIC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
EXT MSAS CABLE ASSY/RIBBON TWIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 8DIP datasheet.pdf
RJI CAB IP20/M12 4XAWG 22/7TR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf