Vishay/BCcomponents SFR25H0007508FA500
SFR25H0007508FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0007508FA500
Brief Description
RES 7.5 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0007508FA500.pdf
Availability of SFR25H0007508FA500
QUANTITY
SFR25H0007508FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0007508FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0007508FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)7.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0007508FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0007508FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0007508FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0007508FA500
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 3A 120V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 41.5MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 10POS 10MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.32A 119 MOHM datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf