Vishay/BCcomponents SFR25H0008208JA500
SFR25H0008208JA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008208JA500
Brief Description
RES 8.2 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008208JA500.pdf
Availability of SFR25H0008208JA500
QUANTITY
SFR25H0008208JA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008208JA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008208JA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008208JA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008208JA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008208JA500 Details Description
Related parts for SFR25H0008208JA500
IC REG LDO 5V 0.4A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 323VC SMA datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf