Vishay/BCcomponents SFR25H0008258FA500
SFR25H0008258FA500 picture photo
Mfg. Part Number
SFR25H0008258FA500
Brief Description
RES 8.25 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
SFR25H0008258FA500.pdf
Availability of SFR25H0008258FA500
QUANTITY
SFR25H0008258FA500 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFR25H0008258FA500
Internal Part NumberEIS-SFR25H0008258FA500
SeriesSFR25H
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.25
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFR25H0008258FA500
Related LinksSFR25H000, SFR25H0008258FA500 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
SFR25H0008258FA500 Details Description
Related parts for SFR25H0008258FA500
SPACER MOUNT LED TRI-LEAD .340" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.75PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC MMIC LNA 18GHZ-31GHZ 8SMD datasheet.pdf
CONN HDR 2MM R/A W/LATCH 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 412 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BCKSHL CCT750 5412 ASY datasheet.pdf
LED MOD 3000LM WHITE 2700K FLAT datasheet.pdf
SHAFT 60 LONG datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf