Cornell Dubilier Electronics SFS37S45K375B-F
SFS37S45K375B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFS37S45K375B-F
Brief Description
CAP FILM 45UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFS37S45K375B-F.pdf
Availability of SFS37S45K375B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFS37S45K375B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFS37S45K375B-F
Internal Part NumberEIS-SFS37S45K375B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package42
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSF
PackagingBulk
Capacitance45µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC370V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.120" Dia (53.85mm), Lip
Height - Seated (Max)3.870" (98.30mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationsMotor Run
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFS37S45K375B-F
Related LinksSFS37S4, SFS37S45K375B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFS37S45K375B-F Details Description
Related parts for SFS37S45K375B-F
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
RES 330K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
QSFP-CX4 DDR 4CH PLENUM OM2 60M datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf