Cornell Dubilier Electronics SFT44T60K475B-F
SFT44T60K475B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFT44T60K475B-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 60UF 10% 440VAC QC TERM
Datasheet Download
SFT44T60K475B-F.pdf
Availability of SFT44T60K475B-F
QUANTITY
SFT44T60K475B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFT44T60K475B-F
Internal Part NumberEIS-SFT44T60K475B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series*
PackagingBulk
Capacitance*
Tolerance*
Voltage Rating - AC*
Voltage Rating - DC*
Dielectric Material*
ESR (Equivalent Series Resistance)*
Operating Temperature*
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.620" Dia (66.55mm), Lip
Height - Seated (Max)4.870" (123.70mm)
Termination*
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
Applications*
Features*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFT44T60K475B-F
Related LinksSFT44T6, SFT44T60K475B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFT44T60K475B-F Details Description
Related parts for SFT44T60K475B-F
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS W/SOCKETS CRIMP datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.93V SC70-3 datasheet.pdf
RES SMD 27.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES SMD 931 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf