FFF SFV17R-2STE1LF
SFV17R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFV17R-2STE1LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 17POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV17R-2STE1LF.pdf
Availability of SFV17R-2STE1LF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFV17R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV17R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFV17R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSFV_R_Series 21/Jan/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions17
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV17R-2STE1LF
Related LinksSFV17R-, SFV17R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFV17R-2STE1LF Details Description
Related parts for SFV17R-2STE1LF
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 2A 9V datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS .100 R/A 30AU datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 0.5A 6MLF datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
LED 1" FLAT BLU PMI 125V C1D2 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf