FFF SFV20R-2STE1HLF
SFV20R-2STE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV20R-2STE1HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV20R-2STE1HLF.pdf
Availability of SFV20R-2STE1HLF
QUANTITY
SFV20R-2STE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV20R-2STE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV20R-2STE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
Standard Package3,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV20R-2STE1HLF
Related LinksSFV20R-, SFV20R-2STE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV20R-2STE1HLF Details Description
Related parts for SFV20R-2STE1HLF
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1411 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
IC 4 TO 20MA TRANSMITTER 8-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 15MA 1.15 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
AEQ1 SWITCH 3MM SPDT PIN datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16QSOP datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf