FFF SFV26R-1STBE1HLF
SFV26R-1STBE1HLF picture photo
Mfg. Part Number
SFV26R-1STBE1HLF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
SFV26R-1STBE1HLF.pdf
Availability of SFV26R-1STBE1HLF
QUANTITY
SFV26R-1STBE1HLF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFV26R-1STBE1HLF
Internal Part NumberEIS-SFV26R-1STBE1HLF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFV-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions26
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.071" (1.80mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled, Halogen Free
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFV26R-1STBE1HLF
Related LinksSFV26R-1, SFV26R-1STBE1HLF Datasheet, FFF Distributor
SFV26R-1STBE1HLF Details Description
Related parts for SFV26R-1STBE1HLF
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
IC FILTER BANDPASS PROG 24-DIP datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X16 Y/G TRANSFL datasheet.pdf
IC REG BUCK 3.3V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
TRANSISTOR PWR LDMOS SOT539 datasheet.pdf
LIGHT PIPE 8 ELEMENT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS CABLE PIN datasheet.pdf