FFF SFW12R-1STAE9LF
SFW12R-1STAE9LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW12R-1STAE9LF
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FPC BOTTOM 12POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
SFW12R-1STAE9LF.pdf
Availability of SFW12R-1STAE9LF
QUANTITY
SFW12R-1STAE9LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW12R-1STAE9LF
Internal Part NumberEIS-SFW12R-1STAE9LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW-R
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions12
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW12R-1STAE9LF
Related LinksSFW12R-, SFW12R-1STAE9LF Datasheet, FFF Distributor
SFW12R-1STAE9LF Details Description
Related parts for SFW12R-1STAE9LF
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC20K/MC20F/MCS20K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.5KB OTP 18DIP datasheet.pdf
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
EU CORDSET 10A 2.0M V-LOCK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONN SMART CARD datasheet.pdf
2 WAY MALE VERT CONNECTOR datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 7A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 62 OHM 0804 datasheet.pdf