FFF SFW18S-2STAE1LF
SFW18S-2STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW18S-2STAE1LF
Brief Description
CONN FPC VERT 18POS 1MM SMD
Datasheet Download
SFW18S-2STAE1LF.pdf
Availability of SFW18S-2STAE1LF
QUANTITY
SFW18S-2STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW18S-2STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW18S-2STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions18
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW18S-2STAE1LF
Related LinksSFW18S-, SFW18S-2STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW18S-2STAE1LF Details Description
Related parts for SFW18S-2STAE1LF
CONN HEADER 8POS R/A 30GOLD T/H datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
MOSFET 2P-CH 30V 6.9A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER PIN 14POS R/A .100 datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf