FFF SFW19R-1STE1
SFW19R-1STE1 picture photo
Mfg. Part Number
SFW19R-1STE1
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 19POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW19R-1STE1.pdf
Availability of SFW19R-1STE1
QUANTITY
SFW19R-1STE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW19R-1STE1
Internal Part NumberEIS-SFW19R-1STE1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions19
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin Alloy
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating-
Operating Temperature-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW19R-1STE1
Related LinksSFW19R, SFW19R-1STE1 Datasheet, FFF Distributor
SFW19R-1STE1 Details Description
Related parts for SFW19R-1STE1
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
LED CBI 3MM GREEN TINTED RA .200 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES ZERO OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0606 datasheet.pdf
OSC MEMS 27.120MHZ CMOS SMD datasheet.pdf