FFF SFW28S-2STAE1LF
SFW28S-2STAE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW28S-2STAE1LF
Brief Description
CONN FPC VERT 28POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
SFW28S-2STAE1LF.pdf
Availability of SFW28S-2STAE1LF
QUANTITY
SFW28S-2STAE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW28S-2STAE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW28S-2STAE1LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesSFW
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFPC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions28
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.209" (5.30mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
Actuator MaterialThermoplastic, Glass Filled
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW28S-2STAE1LF
Related LinksSFW28S-, SFW28S-2STAE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW28S-2STAE1LF Details Description
Related parts for SFW28S-2STAE1LF
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.65K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 1.67K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 36 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf