FFF SFW30R-2STE1LF
SFW30R-2STE1LF picture photo
Mfg. Part Number
SFW30R-2STE1LF
Brief Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Datasheet Download
SFW30R-2STE1LF.pdf
Availability of SFW30R-2STE1LF
QUANTITY
SFW30R-2STE1LF Order Process
Ship out your order
Specifications of SFW30R-2STE1LF
Internal Part NumberEIS-SFW30R-2STE1LF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFlat Flex Connector Overview
Featured ProductFFC and FPC Connectors
PCN Assembly/OriginFFC/FPC series 20/Jul/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm, 0.33mm
Height Above Board0.106" (2.70mm)
Locking FeatureSlide Lock
Cable End TypeStraight, Tapered
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating100V
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFW30R-2STE1LF
Related LinksSFW30R-, SFW30R-2STE1LF Datasheet, FFF Distributor
SFW30R-2STE1LF Details Description
Related parts for SFW30R-2STE1LF
TERM BLK 5.08MM datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 3A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
EXPANSION LENS 5TIMES INCREASE datasheet.pdf
PMI CAP CYLIND YLW 15/32 TRANSP datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 33 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 200V 5A SMC datasheet.pdf