Panasonic Electric Works SFY5-DC24V
SFY5-DC24V picture photo
Mfg. Part Number
SFY5-DC24V
Manufacturer
Product Category
Power Relays, Over 2 Amps
Brief Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Datasheet Download
SFY5-DC24V.pdf
Availability of SFY5-DC24V
QUANTITY
SFY5-DC24V Order Process
Ship out your order
Specifications of SFY5-DC24V
Internal Part NumberEIS-SFY5-DC24V
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductSF-Y Relays
Hot New Technologies
Standard Package20
Category Relays
FamilyPower Relays, Over 2 Amps
SeriesSF-Y
PackagingBulk
Relay TypeSafety
Coil TypeNon Latching
Coil Current28mA
Coil Voltage24VDC
Contact Form6PST (5 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current)6A
Switching Voltage250VAC, 30VDC - Max
Turn On Voltage (Max)18 VDC
Turn Off Voltage (Min)3.6 VDC
Operate Time20ms
Release Time10ms
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Contact MaterialSilver Nickel (AgNi), Gold (Au)
Coil Power670 mW
Coil Resistance864 Ohms
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFY5-DC24V
Related LinksSFY5-, SFY5-DC24V Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
SFY5-DC24V Details Description
Related parts for SFY5-DC24V
IC COMPARATOR BTR 8-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
LED XML RGBW SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 48V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CBL GRP 6.5-8.0 MM CD M12X1.5 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf