Epson SG-531PH 40.0000MC
SG-531PH 40.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 40.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 40.0000MC.pdf
Availability of SG-531PH 40.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 40.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 40.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 40.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 40.0000MC
Related LinksSG-531PH , SG-531PH 40.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 40.0000MC Details Description
Related parts for SG-531PH 40.0000MC
FIXED IND 4.7UH 1.4A 60 MOHM SMD datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL D-TYPE 20-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23L-6 datasheet.pdf
TRIAC 800V 6A TO263 datasheet.pdf
TERM DUAL LVL DK 4Q TS35 PA BU datasheet.pdf
SENSOR 1500PSIS 1.2 UNF 5V 12" datasheet.pdf
CAP CER 6PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE RA SKT datasheet.pdf