Epson SG-531PH 65.0000MC:ROHS
SG-531PH 65.0000MC:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 65.0000MC:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 65.000MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 65.0000MC:ROHS.pdf
Availability of SG-531PH 65.0000MC:ROHS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 65.0000MC:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 65.0000MC:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 65.0000MC:ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency65MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 65.0000MC:ROHS
Related LinksSG-531PH 65, SG-531PH 65.0000MC:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 65.0000MC:ROHS Details Description
Related parts for SG-531PH 65.0000MC:ROHS
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 6V datasheet.pdf
IC BATT FASTCHRG NICD/NIMH16SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
MOD THYRISTOR/DIODE 1800V Y2-DCB datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL 5.5V SOP-8 datasheet.pdf
23P MTA100 CONN ASSY BLU LF datasheet.pdf
HEAT SHRINK EPS400 .350 BK 6 IN datasheet.pdf
FLYBACK TRANSFORMER WE-FB LT8300 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 29POS 0.20MM R/A datasheet.pdf
CIR 60C 60#16 PIN RECP WALL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf