Epson SG-531PH 66.6667MC
SG-531PH 66.6667MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-531PH 66.6667MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.6667MHZ CMOS PC PIN
Datasheet Download
SG-531PH 66.6667MC.pdf
Availability of SG-531PH 66.6667MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-531PH 66.6667MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-531PH 66.6667MC
Internal Part NumberEIS-SG-531PH 66.6667MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package35
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-531
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency66.6667MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Size / Dimension0.539" L x 0.260" W (13.70mm x 6.60mm)
Height0.209" (5.30mm)
Package / Case8-DIP, 4 Leads (Half Size)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-531PH 66.6667MC
Related LinksSG-531PH , SG-531PH 66.6667MC Datasheet, Epson Distributor
SG-531PH 66.6667MC Details Description
Related parts for SG-531PH 66.6667MC
IC SWIT PWM GREEN CM HV D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 8BIT T/H 20-SOIC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 53.6 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1.3K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A 5DFN datasheet.pdf
TV 5C 5#16 SKT PLUG datasheet.pdf
10UF 16V 4X5MM 85C 1500H datasheet.pdf