Epson SG-615P 11.0592MB0: ROHS
SG-615P 11.0592MB0: ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-615P 11.0592MB0: ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 11.0592MHZ CMOS, TTL SMD
Datasheet Download
SG-615P 11.0592MB0: ROHS.pdf
Availability of SG-615P 11.0592MB0: ROHS
QUANTITY
SG-615P 11.0592MB0: ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615P 11.0592MB0: ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-615P 11.0592MB0: ROHS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency11.0592MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±50ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)23mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ
Current - Supply (Disable) (Max)12mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615P 11.0592MB0: ROHS
Related LinksSG-615P 11.0, SG-615P 11.0592MB0: ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-615P 11.0592MB0: ROHS Details Description
Related parts for SG-615P 11.0592MB0: ROHS
RES SMD 187 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 3.9 OHM 5% 1.33W 2512 datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SIDE datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 12X1X5" 6A CRS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
MICRO 37C P 3" RBW JACKS NI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf