Epson SG-615PH 65.0000MC0
SG-615PH 65.0000MC0 picture photo
Mfg. Part Number
SG-615PH 65.0000MC0
Brief Description
OSC XO 65.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-615PH 65.0000MC0.pdf
Availability of SG-615PH 65.0000MC0
QUANTITY
SG-615PH 65.0000MC0 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-615PH 65.0000MC0
Internal Part NumberEIS-SG-615PH 65.0000MC0
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-615
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency65MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.551" L x 0.341" W (14.00mm x 8.65mm)
Height0.185" (4.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)28mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-615PH 65.0000MC0
Related LinksSG-615PH , SG-615PH 65.0000MC0 Datasheet, Epson Distributor
SG-615PH 65.0000MC0 Details Description
Related parts for SG-615PH 65.0000MC0
IC D-TYPE POS TRG SNGL SOT23-5 datasheet.pdf
IC VREF SERIES/SHUNT 10V 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV NP0 1808 datasheet.pdf
RES SMD 1.21K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 220 I/O 324FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN SLD CUP datasheet.pdf
DUOPLUG MKI STD KEYED 1/2 3 POS datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.9V SNT-4A datasheet.pdf