Epson SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 3.072MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS.pdf
Availability of SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
QUANTITY
SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSPXO and VCXO
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency3.072MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
Related LinksSG-636PCE 3., SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS Details Description
Related parts for SG-636PCE 3.0720MC0:ROHS
FIXED IND 680NH 155MA 1.7 OHM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM LEADED datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 187K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 6.8PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PIN datasheet.pdf
CONN PLUG BTB 60POS DL VERT SMD datasheet.pdf
TRANS 2NPN 12V 1.5A 6TSMT datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM FP datasheet.pdf
MODULE DEV/TEST USE EM357 LR RF datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf