Vishay/Dale RNC50H7961BSB14
RNC50H7961BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H7961BSB14
Brief Description
RES 7.96K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H7961BSB14.pdf
Availability of RNC50H7961BSB14
QUANTITY
RNC50H7961BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H7961BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC50H7961BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.96k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H7961BSB14
Related LinksRNC50H7, RNC50H7961BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H7961BSB14 Details Description
Related parts for RNC50H7961BSB14
CONN SPADE 14-16 AWG #8 PIDG datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON ROUND GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES SMD 243K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 12K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 350MA 2.77 OHM datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf