Epson SG-636PCE40.0000MC3
SG-636PCE40.0000MC3 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCE40.0000MC3
Brief Description
OSC XO 40.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCE40.0000MC3.pdf
Availability of SG-636PCE40.0000MC3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCE40.0000MC3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCE40.0000MC3
Internal Part NumberEIS-SG-636PCE40.0000MC3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency40MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)9mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)5mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCE40.0000MC3
Related LinksSG-636PCE, SG-636PCE40.0000MC3 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCE40.0000MC3 Details Description
Related parts for SG-636PCE40.0000MC3
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
LED ASMT-JX3X COOL WHT 7250K SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 30-89V 450MA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 800MA AXIAL datasheet.pdf