Vishay/Dale RLR05C2742FSBSL
RLR05C2742FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C2742FSBSL
Brief Description
RES 27.4K OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C2742FSBSL.pdf
Availability of RLR05C2742FSBSL
QUANTITY
RLR05C2742FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C2742FSBSL
Internal Part NumberEIS-RLR05C2742FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)27.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)