Epson SG-636PCW 66.0000MC
SG-636PCW 66.0000MC picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PCW 66.0000MC
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 66.000MHZ CMOS SMD
Datasheet Download
SG-636PCW 66.0000MC.pdf
Availability of SG-636PCW 66.0000MC
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PCW 66.0000MC Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PCW 66.0000MC
Internal Part NumberEIS-SG-636PCW 66.0000MC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTube
TypeXO (Standard)
Frequency66MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)28mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)16mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PCW 66.0000MC
Related LinksSG-636PCW, SG-636PCW 66.0000MC Datasheet, Epson Distributor
SG-636PCW 66.0000MC Details Description
Related parts for SG-636PCW 66.0000MC
RES SMD 1.65K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM POWERMITE1 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIRC BREAKER PCB MNT 10A datasheet.pdf