Epson SG-636PTF-16.0000MC3
SG-636PTF-16.0000MC3 picture photo
Mfg. Part Number
SG-636PTF-16.0000MC3
Brief Description
OSC XO 16.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
SG-636PTF-16.0000MC3.pdf
Availability of SG-636PTF-16.0000MC3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SG-636PTF-16.0000MC3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SG-636PTF-16.0000MC3
Internal Part NumberEIS-SG-636PTF-16.0000MC3
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesSG-636
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency16MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)17mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.413" L x 0.197" W (10.50mm x 5.00mm)
Height0.106" (2.70mm)
Package / Case4-SOJ, 5.08mm pitch
Current - Supply (Disable) (Max)10mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG-636PTF-16.0000MC3
Related LinksSG-636PTF-, SG-636PTF-16.0000MC3 Datasheet, Epson Distributor
SG-636PTF-16.0000MC3 Details Description
Related parts for SG-636PTF-16.0000MC3
RES 49.9K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC CABLE - HSR26H/AE26G/HPK26H datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 8-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENS 15KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf