Amphenol Industrial SG3101E-10SL-64P
SG3101E-10SL-64P picture photo
Mfg. Part Number
SG3101E-10SL-64P
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
SG3101E-10SL-64P.pdf
Availability of SG3101E-10SL-64P
QUANTITY
SG3101E-10SL-64P Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3101E-10SL-64P
Internal Part NumberEIS-SG3101E-10SL-64P
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert10SL-64
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3101E-10SL-64P
Related LinksSG3101E-, SG3101E-10SL-64P Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3101E-10SL-64P Details Description
Related parts for SG3101E-10SL-64P
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC .75-5.0 VDC 6A OUTPUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONN IDC 18POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
RES 1.89K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FRONT PROTECT COVER FOR SF4A datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A DO204AL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
LED WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder datasheet.pdf