Amphenol Industrial SG3108E-24-67S
SG3108E-24-67S picture photo
Mfg. Part Number
SG3108E-24-67S
Brief Description
CONN PLUG 19POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
SG3108E-24-67S.pdf
Availability of SG3108E-24-67S
QUANTITY
SG3108E-24-67S Order Process
Ship out your order
Specifications of SG3108E-24-67S
Internal Part NumberEIS-SG3108E-24-67S
FamilyCircular Connectors
SeriesSG, MIL-5015 Derivative
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-67
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishSilver
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SG3108E-24-67S
Related LinksSG3108E, SG3108E-24-67S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
SG3108E-24-67S Details Description
Related parts for SG3108E-24-67S
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24V datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 48POS .100 VERT DUAL datasheet.pdf
RES SMD 0.15 OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
COUPLER H TYPE 2.0GHZ 3DB datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .127M 40POS datasheet.pdf
BLDC 24VDC 40W R=4.2 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf