Fairchild Semiconductor SGH23N60UFDTU
SGH23N60UFDTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH23N60UFDTU
Brief Description
IGBT 600V 23A 100W TO3P
Datasheet Download
SGH23N60UFDTU.pdf
Availability of SGH23N60UFDTU
QUANTITY
SGH23N60UFDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH23N60UFDTU
Internal Part NumberEIS-SGH23N60UFDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Feb/2012
Standard Package30
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)23A
Current - Collector Pulsed (Icm)92A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 12A
Power - Max100W
Switching Energy115µJ (on), 135µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge49nC
Td (on/off) @ 25°C17ns/60ns
Test Condition300V, 12A, 23 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3P
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH23N60UFDTU
Related LinksSGH23N, SGH23N60UFDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH23N60UFDTU Details Description
Related parts for SGH23N60UFDTU
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 200PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 24"W datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS SS/VOLT OUT datasheet.pdf
MCP ADHESIVE STRIPS datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
BONDING SCREW GREEN datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf