Fairchild Semiconductor SGH40N60UFDM1TU
SGH40N60UFDM1TU picture photo
Mfg. Part Number
SGH40N60UFDM1TU
Manufacturer
Product Category
IGBTs - Single
Brief Description
IGBT 600V 40A 160W TO3P
Datasheet Download
SGH40N60UFDM1TU.pdf
Availability of SGH40N60UFDM1TU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SGH40N60UFDM1TU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH40N60UFDM1TU
Internal Part NumberEIS-SGH40N60UFDM1TU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package450
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyIGBTs - Single
Series-
PackagingTube
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)40A
Current - Collector Pulsed (Icm)160A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 20A
Power - Max160W
Switching Energy160µJ (on), 200µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge97nC
Td (on/off) @ 25°C15ns/65ns
Test Condition300V, 20A, 10 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)60ns
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH40N60UFDM1TU
Related LinksSGH40N6, SGH40N60UFDM1TU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH40N60UFDM1TU Details Description
Related parts for SGH40N60UFDM1TU
IC MCU 8BIT W/ADC 28-SOIC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 4.8VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 821-902MHZ 1/4W BNX datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 12.8MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
DUOPLUG STD 2 POS FEMALE CONN datasheet.pdf