Fairchild Semiconductor SGH80N60UFTU
SGH80N60UFTU picture photo
Mfg. Part Number
SGH80N60UFTU
Brief Description
IGBT 600V 80A 195W TO3P
Datasheet Download
SGH80N60UFTU.pdf
Availability of SGH80N60UFTU
QUANTITY
SGH80N60UFTU Order Process
Ship out your order
Specifications of SGH80N60UFTU
Internal Part NumberEIS-SGH80N60UFTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 27/Feb/2012
Standard Package30
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600V
Current - Collector (Ic) (Max)80A
Current - Collector Pulsed (Icm)220A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.6V @ 15V, 40A
Power - Max195W
Switching Energy570µJ (on), 590µJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge175nC
Td (on/off) @ 25°C23ns/90ns
Test Condition300V, 40A, 5 Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)-
Package / CaseTO-3P-3, SC-65-3
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device PackageTO-3PN
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SGH80N60UFTU
Related LinksSGH80N, SGH80N60UFTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
SGH80N60UFTU Details Description
Related parts for SGH80N60UFTU
CONDITIONER SIGNAL RAIL MNT datasheet.pdf
TEST PLUG W/SLEEVE 4MM BLACK datasheet.pdf