Amgis SH150C-1.81-168
SH150C-1.81-168 picture photo
Mfg. Part Number
SH150C-1.81-168
Brief Description
FIXED IND 168UH 1.81A 180 MOHM
Datasheet Download
SH150C-1.81-168.pdf
Availability of SH150C-1.81-168
QUANTITY
SH150C-1.81-168 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150C-1.81-168
Internal Part NumberEIS-SH150C-1.81-168
Material - CorePowdered Iron
Inductance168µH
Tolerance±20%
Current Rating1.81A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)180 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.827" L x 0.449" W (21.00mm x 11.40mm)
Height - Seated (Max)0.937" (23.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150C-1.81-168
Related LinksSH150C-, SH150C-1.81-168 Datasheet, Amgis Distributor
SH150C-1.81-168 Details Description
Related parts for SH150C-1.81-168
CONN HEADER VERT 40POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 90POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.045 GOLD datasheet.pdf
XFRMR T1/CEPT/ISDN 1:1 1.2MH T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 821-896MHZ 1/4W SF datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf