Amgis SH150S-0.82-78
SH150S-0.82-78 picture photo
Mfg. Part Number
SH150S-0.82-78
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 78UH 820MA 300 MOHM
Datasheet Download
SH150S-0.82-78.pdf
Availability of SH150S-0.82-78
QUANTITY
SH150S-0.82-78 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150S-0.82-78
Internal Part NumberEIS-SH150S-0.82-78
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInductor Selection for LM2594
Inductor Selection for LM2595
Featured ProductSH150 Series Toroidal Inductors
Standard Package375
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH150
PackagingTape & Reel (TR)
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance78µH
Tolerance±20%
Current Rating820mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)300 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.559" L x 0.551" W (14.20mm x 14.00mm)
Height - Seated (Max)0.337" (8.55mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150S-0.82-78
Related LinksSH150S-, SH150S-0.82-78 Datasheet, Amgis Distributor
SH150S-0.82-78 Details Description
Related parts for SH150S-0.82-78
JUMPER-H1502TR/A2015L/H1502TR 5" datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 300MA 250 MOHM datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 90CRI 135MM DIA datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CABLE 20COND 28AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONTACT PROBE PIN .5MM PITCH datasheet.pdf
LOWER PLIERS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf