Amgis SH150T-1.02-17
SH150T-1.02-17 picture photo
Mfg. Part Number
SH150T-1.02-17
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 17UH 1.02A 100 MOHM TH
Datasheet Download
SH150T-1.02-17.pdf
Availability of SH150T-1.02-17
QUANTITY
SH150T-1.02-17 Order Process
Ship out your order
Specifications of SH150T-1.02-17
Internal Part NumberEIS-SH150T-1.02-17
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesSH150
PackagingTray
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance17µH
Tolerance±20%
Current Rating1.02A
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)100 mOhm
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm)
Height - Seated (Max)0.280" (7.10mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH150T-1.02-17
Related LinksSH150T-, SH150T-1.02-17 Datasheet, Amgis Distributor
SH150T-1.02-17 Details Description
Related parts for SH150T-1.02-17
TRANS NPN 300V 0.2A TO-126 datasheet.pdf
IC REG LDO -5V 0.5A SOT223 datasheet.pdf
QUICKIE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 2.77K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 248MA 624 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf