Cornell Dubilier Electronics SH222M050ST
SH222M050ST picture photo
Mfg. Part Number
SH222M050ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
SH222M050ST.pdf
Availability of SH222M050ST
QUANTITY
SH222M050ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SH222M050ST
Internal Part NumberEIS-SH222M050ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSH
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.53A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.417" (36.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SH222M050ST
Related LinksSH222, SH222M050ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SH222M050ST Details Description
Related parts for SH222M050ST
CONN HEADER .100 DUAL STR 52POS datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES SMD 1.47M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
SHEET SILICONE 101.6X152.4MM datasheet.pdf
TEST LEAD 20AWG 1500V BLK 5000' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 16COND 24AWG 500' datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 9 OHM SMD datasheet.pdf
RES 0.6 OHM 10W 0.25% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
100000UF 100V 76X220MM 85C 15000 datasheet.pdf