XP Power SHP350PS24
SHP350PS24 picture photo
Mfg. Part Number
SHP350PS24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 348W
Datasheet Download
SHP350PS24.pdf
Availability of SHP350PS24
QUANTITY
SHP350PS24 Order Process
Ship out your order
Specifications of SHP350PS24
Internal Part NumberEIS-SHP350PS24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsSHP Series TUV Certificate
SHP Series UL Certificate
SHP Series CB Report
Video FileSHP-MHP: 350 - 1000 Watts AC-DC Power
RoHS InformationSHP Series Declaration of Conformity
3D ModelSHP350PSxx.stpSHP350PSxx.igs
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesSHP
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14.5A
Power (Watts)350W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension7.00" L x 3.60" W x 2.10" H (177.8mm x 91.4mm x 53.3mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCB
Power (Watts) - Max350W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SHP350PS24
Related LinksSHP35, SHP350PS24 Datasheet, XP Power Distributor
SHP350PS24 Details Description
Related parts for SHP350PS24
CONV DC-DC 1W 5VIN 9VOUT SGL datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC DCDC CONV STPDN DL LDO 20TQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.100 T/H datasheet.pdf
PATCH CABLE RJ45 M/M WHITE 1' datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HD-I SPARE PARTS KIT datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf