Silicon Labs SI1005-C-GM
SI1005-C-GM picture photo
Mfg. Part Number
SI1005-C-GM
Brief Description
IC TXRX MCU + EZRADIOPRO
Datasheet Download
SI1005-C-GM.pdf
Availability of SI1005-C-GM
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI1005-C-GM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI1005-C-GM
Internal Part NumberEIS-SI1005-C-GM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PCN Obsolescence/ EOLEOL-1403261 26/Mar/2014
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeTxRx + MCU
RF Family/StandardGeneral ISM/SRD < 1GHz
Protocol-
ModulationFSK, GFSK, OOK
Frequency240MHz ~ 960MHz
Data Rate (Max)256kbps
Power - Output13dBm
Sensitivity-121dBm
Memory Size32kB Flash, 4.35kB RAM
Serial InterfacesI²C, SPI, UART
GPIO19
Voltage - Supply1.8 V ~ 3.6 V
Current - Receiving18.5mA
Current - Transmitting85mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case42-WFQFN Exposed Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI1005-C-GM
Related LinksSI100, SI1005-C-GM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI1005-C-GM Details Description
Related parts for SI1005-C-GM
RES SMD 66.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 100MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CAP CER 20PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 130MHZ 8MSOP datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM BEAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE RED datasheet.pdf
CAP ALUM 1900UF 20% 400V SCREW datasheet.pdf