Silicon Labs SI4730-D50-GMR
SI4730-D50-GMR picture photo
Mfg. Part Number
SI4730-D50-GMR
Manufacturer
Product Category
RF Receivers
Brief Description
IC RADIO RECEIVER AM/FM 20-QFN
Datasheet Download
SI4730-D50-GMR.pdf
Availability of SI4730-D50-GMR
QUANTITY
SI4730-D50-GMR Order Process
Ship out your order
Specifications of SI4730-D50-GMR
Internal Part NumberEIS-SI4730-D50-GMR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package2,500
Category RF/IF and RFID
FamilyRF Receivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency520kHz ~ 1.71MHz, 64MHz ~ 108MHz
Sensitivity-
Data Rate (Max)-
Modulation or ProtocolAM, FM
ApplicationsGeneral Purpose
Current - Receiving7.5mA
Data InterfacePCB, Surface Mount
Memory Size-
Antenna ConnectorPCB, Surface Mount
Features-
Voltage - Supply2.7 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case20-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package20-QFN (3x3)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI4730-D50-GMR
Related LinksSI4730-, SI4730-D50-GMR Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI4730-D50-GMR Details Description
Related parts for SI4730-D50-GMR
CONN HEADER 8POS STR 15GOLD SMD datasheet.pdf
SW DIP PIANO SEALED 3POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 5MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS 90DEG 5MM datasheet.pdf
IC FPGA 91 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 07CKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 10VOUT 25W datasheet.pdf
ELECTRONIC HOUSING datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVDS SMD datasheet.pdf