Silicon Labs SI7007-A20-IM
SI7007-A20-IM picture photo
Mfg. Part Number
SI7007-A20-IM
Manufacturer
Product Category
Moisture Sensors, Humidity
Brief Description
IC SENSOR TEMP/RH DGTL 6DFN IND
Datasheet Download
SI7007-A20-IM.pdf
Availability of SI7007-A20-IM
QUANTITY
SI7007-A20-IM Order Process
Ship out your order
Specifications of SI7007-A20-IM
Internal Part NumberEIS-SI7007-A20-IM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductInternet of Things
PCN Design/SpecificationPB-1503191 19/Mar/2015
PB-1506261 26/Jun/2015
Humidity Sensor Update 15/Sep/2015
PCN Assembly/OriginPCN-1501261 26/Jan/2015
Standard Package75
Category Sensors, Transducers
FamilyMoisture Sensors, Humidity
Series-
Sensor TypeHumidity, Temperature
Humidity Range0 ~ 100% RH
Output TypePWM
Output11b
Accuracy±3% RH
Response Time6s
Sensitivity-
Voltage - Supply1.9 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI7007-A20-IM
Related LinksSI7007, SI7007-A20-IM Datasheet, Silicon Labs Distributor
SI7007-A20-IM Details Description
Related parts for SI7007-A20-IM
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 12V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 16B 24TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 500MA 620 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .030M 31POS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 20 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf