Vishay/Siliconix SI9182DH-33-T1-E3
SI9182DH-33-T1-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SI9182DH-33-T1-E3
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8MSOP
Datasheet Download
SI9182DH-33-T1-E3.pdf
Availability of SI9182DH-33-T1-E3
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SI9182DH-33-T1-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI9182DH-33-T1-E3
Internal Part NumberEIS-SI9182DH-33-T1-E3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsLow Dropout Volt Reg Guide
PCN Obsolescence/ EOLPCN- SIL0752014 Rev0 20/Jun/2014
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output250mA
Voltage - Dropout (Typical)0.105V @ 250mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)500mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Supplier Device Package8-MSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI9182DH-33-T1-E3
Related LinksSI9182DH, SI9182DH-33-T1-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI9182DH-33-T1-E3 Details Description
Related parts for SI9182DH-33-T1-E3
CABLE SPEAKER 2COND 16AWG 1000' datasheet.pdf
CONN UNIV ADPT EXPANSON KIT 31PC datasheet.pdf
RES 7.9K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf