Vishay/Siliconix SI9185DMP-28-T1-E3
SI9185DMP-28-T1-E3 picture photo
Mfg. Part Number
SI9185DMP-28-T1-E3
Brief Description
IC REG LDO 2.8V 0.5A MLP33-8
Datasheet Download
SI9185DMP-28-T1-E3.pdf
Availability of SI9185DMP-28-T1-E3
QUANTITY
SI9185DMP-28-T1-E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SI9185DMP-28-T1-E3
Internal Part NumberEIS-SI9185DMP-28-T1-E3
Standard Package3,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output2.8V
Current - Output500mA
Voltage - Dropout (Typical)0.12V @ 500mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 6V
Current - Limit (Min)700mA
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CasePowerPAK® MLP33-8
Supplier Device PackagePowerPAK® MLP33-8
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SI9185DMP-28-T1-E3
Related LinksSI9185DMP, SI9185DMP-28-T1-E3 Datasheet, Vishay/Siliconix Distributor
SI9185DMP-28-T1-E3 Details Description
Related parts for SI9185DMP-28-T1-E3
CONN HEADER 8POS .100 R/A SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL 1MM EXTEND 50 POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC 8051 MCU 32K FLASH 32LQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 5A TO263-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 240PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 100MA 19 OHM TH datasheet.pdf
CONN SMA JACK STR 50OHM SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 20A TO3P datasheet.pdf